Aktuality

Začíná Extraliga St. Dorostenek

02.10.2009

Článek Probasket/autor Jiří Hofínek 30.9.2009 

V loňské sezóně byl suverénem tým Hradce Králové, když kompletní základní pětka byla základní pětkou i v juniorské reprezentaci. Týmy Valosunu, Strakonic i Trutnova však jasnému favoritovi ve Final Four pěkně zatopily a Hradec vybojoval zlato až v prodloužení finálového utkání s Valosunem. Kdo bude ve dvanáctičlenné extralize, která se hraje stále stejným systémem (základní část + osmičlenné play-off a následně Final Four, poslední čtyři týmy bojují o dvě místa v extralize, 11. a 12. tým sestupuje do baráže), slavit letos?

Boj o titul
Hned pětice týmů bude mít ty nejvyšší ambice a bylo by velkým překvapením, kdyby se na finálový turnaj probojoval jiný celek než čtyři z tohoto výčtu.

USK Praha
Zřejmě největším favoritem v boji o titul je tým USK Praha. Loni USK skončilo na páté příčce, ovšem klub oproti loňsku neoslabil, právě naopak! USK loni měl vynikající hráčky na perimetru, ovšem zaostával pod košem. Nyní se však k reprezentantkám Pudlákové, Elhotové, Vyoralové či Selucké přidávají hráčky se zkušenostmi z národních výběrů a ŽBL Medunová a Sládková. Obrovská síla, podpořená příchodem Svobodové a Bakajsové, by měla rozhodně stačit na medaili a je velkým příslibem na zisk titulu.

Sokol Hradec Králové
Obhajoba zlatých medailí bude velice těžká, ale nikoli nereálná. Pravděpodobnější je však boj o medaili. Základ týmu tvoří loňský zlatý mladší dorost, doplněný o nově příchozí reprezentantku Hausknechtovou, která tak po roce znovu bude hrát ve stejném týmu s další hráčkou z Hané Čepelkovou. Dalšími oporami by měly být mládežnické reprezentantky Bartáková, Věchtová, Horáková, Brožová či Zoubková.

Valosun Brno
Valosun loni šokoval stříbrnou medailí, kterou ale družstvo trenéra Šilhana vybojovalo naprosto zaslouženě. A na některý z cenných kovů bude útočit i letos. Kromě Sedlákové se Skypalovou, které přešly mezi ženy, zůstává kádr nezměněn! Knoflíčková, Ambrožová, Vojtková, Vladíková, Kubínová, Adamcová, Brhelová, Rožnovská, Řezníčková, Sluková – tento kádr rozhodně bude znovu chtít „placku“.

Frisco SIKA Brno
Bývalý Gambrinus loni po dlouhé době nezískal medaili a tým trenéra Fouska to určitě bude chtít napravit. V dlouhodobé části skončil tento celek loni na druhé příčce, ale v play-off nestačil na Strakonice a spoustě výborných hráček tak zbyly pouze oči pro pláč. Letos si můžou Brňanky vše vynahradit – kromě Švrdlíkové a hostující Zrůstové všechny ostatní hráčky zůstávají ve starším dorostu a sestry Šívrovy, Kašpárková, Sedláčková, Monteiro, Nekudová, Klučáková a Pavlasová představují opravdu velkou sílu.

BA Sparta
Na medaili bude chtít útočit i Sparta. Loni podlehla v play-off nakonec stříbrnému Valounu až v rozhodujícím pátém utkání o jediný bod, a do letošní sezóny přitom vstupuje kromě Kubusové se stejným kádrem jako loni! Hned sedm hráček bude zároveň sbírat zkušenosti v ŽBL. Základní šestice Muchová, Šmídková, Kuthanová, Němcová, Petrželová a Řeháčková bude jistě strašákem pro všechny týmy.

 

Boj o play off
Boj o play-off se dá přejmenovat také na jistotu záchrany. Soutěž by letos měla být velice vyrovnaná, i když mírní outsideři tu samozřejmě jsou. Ani ty však nelze podcenit, vždyť cíl postupu do play-off vyhlásily v podstatě všechny celky.

Basket Slovanka
Na poslední chvíli se v loňské sezóně protlačilo družstvo trenéra Bednáře do play-off, letos by se Slovanka měla mezi nejlepší protlačit o trochu snáze. Kádr zůstává v podstatě stejný, vypadly z něj jen Kateřina Nováková se Schinerovou, narozené v roce 1990. Na  výše uvedenou pětici týmů však Filařová, Strmisková, Veselá, Kracíková, A. Nováková a spol. pravděpodobně stačit nebudou.

SBŠ Ostrava
Ostrava po několika letech konečně postoupila do nejvyšší soutěže a cíle určitě nebude mít nikterak nízké, vždyť loni hráčky ročníku 1992 vybojovaly bronzové medaile v kategorii mladšího dorostu! Holubová, Turečková, Hrazdílková či Motyčáková, společně s hráčkami ročníku 91 Verlíkovou, Brabencovou a z Trutnova se navrátivší Dybalovou, mohou určitě pomýšlet na první osmičku.

BK Strakonice
Mírný ústup ze slávy pravděpodobně čeká Strakonice. Z loňského bronzového týmu odešly hráčky ročníku 1990 Stará, Kušlitová, Linhartová a Kabourková, do USK navíc přestoupila Sládková. Trenér Martínek tak musel sestavit nový tým, ovšem jeho trenérské kvality a solidní hráčský materiál (Náhunková, Vlčková, Ovsíková, Kůsová, Jozová) by na postup do play-off mohly stačit.

Loko Karlovy Vary
O play-off budou chtít bojovat i hráčky Karlových Varů. S novým kvalitním trenérem Tomášem Veselým bude družstvo složené zejména z hráček Sokolova určitě chtít dokázat, že medaile získané v minulých ročnících nebyly jen dílem Aleny Hanušové. Ondráčková, Štrudlová, Křížová, Paduová, Vážanová a Kyjovská budou zároveň sbírat zkušenosti v ŽBL a ty se jim také mohou náramně hodit. Uvidíme, zda to bude stačit na play-off.

Boj o záchranu
Hned dva týmy budou muset bojovat o příslušnost mezi elitou v náročné a nebezpečné baráži. Dle předsezónních předpokladů budou mít starosti zejména Trutnov, Havířov a Nusle. Ovšem všechny tyto týmy mají svoji kvalitu a nelze je podceňovat.

KARA Trutnov
Po dvou účastech na finálovém turnaji o Mistra ČR se musí v Podkrkonoší letos uskromnit. Vynikající ročník 1990 je minulostí a pro letošek zbyly Kaře jen čtyři hráčky loňského kádru. Zbytek týmu trenéra Kapitulčina tak budou tvořit hráčky, které loni skončily na 9. místě v extralize mladších dorostenek. Klíčem k úspěchu trutnovského klubu tak bude zejména výkonnost trojice Rybová, Tothová, Záplatová, a také možnost jejich využití v zápasech dorostu. Všechny tři totiž zároveň patří do úzkého kádru trutnovských žen.

Start Havířov
V Havířově se dočkali. Před dvěma lety jim postup mezi nejlepší proklouzl v kategorii mladších dorostenek na domácí půdě mezi prsty a radoval se Liberec. Po dvou letech přišla barážová odveta v Liberci – a tentokrát už to Startu vyšlo. Uvidíme, kam až dovede severomoravský klub nováčkovské nadšení a také vynikající základní pětice Chomová, Šebánková, Minarovičová, Folwarczná a Barnetová. Pokud všechny hráčky budou zdravé, může být Havířov velice nepříjemným soupeřem. Pokud ne, barážové starosti havířovské hráčky neminou.

Sokol Nusle
Nusle po dlouhé době v květnu sestoupily z nejvyšší soutěže, když v baráži podlehly Ostravě. Po odhlášení OSK Olomouc však dostaly ještě jednu šanci a Liberec bezpečně přehrály. V extralize nemusí být jen do počtu - hráčky jako Jandová, Kulíšková, Haffnerová, Satoranská, Sloupová mají svou kvalitu, a když se k tomu připočte specifické domácí prostředí v hale Na květnici, mohou Nusle nejednoho soupeře překvapit.

Reklama

Partneři klubu